Výlet za unikátní architekturou valašskoklobouckého rodáka Huberta Gessnera, jehož znamenitý secesní styl vtiskl městu výjimečný fenomén dalece přesahující hranice jeho regionu. Doporučujeme milovníkům architektury a historie.
O talentu Huberta Gessnera svědčí i fakt, že většina jeho realizací ve Valašských Kloboukách vznikala již za jeho studií vídeňské akademie výtvarného umění u profesora Otto Wagnera (v letech 1894-1898). Jak je tomu třeba u
domu Josefa Bratmanna, který vznikl v závěru prvního ročníku v roce 1895.
Právě ten je prvním příkladem počátku secese na území České republiky. Bohatá štuková výzdoba florálních motivů jakoby stékala ze stěn v kontrastu s kovovým ornamentem. K domu náleží také velkorysá zahrada vyzdvihující momenty této působivé stavby.
V roce 1896 město zasáhl
rozsáhlý požár, při kterém shořela více než polovina Valašských Klobouk. Tato tragédie byla však výrazným impulsem pro nový rozvoj města. Díky tomu dostal Gessner příležitost rozvinout naplno svůj talent. Začal u projektu
zájezdního hostince U Slunce Františka Bratmanna čp. 177. Ten byl sice změněn od původního konceptu k nepoznání, ale nádech ornamentu je zde stále i po letech patrný. Nyní budova slouží jako Úřad práce.
Dalším jeho raným dílem je bývalý
obytný a obchodní dům Jana Horného, dnešní sídlo valašskoklobouckého městského úřadu. Na projektu se podílel v roce 1897 s Hubertem Gessnerem také jeho spolužák z vídeňské akademie Otakar Bém. Oproti Bratmannnovu domu je zde cítit větší elegance a čistější architektura. Jejímu vnitřnímu uspořádání vévodí mohutné schodiště se středovým kandelábrem v ocelovém ornamentu.
V roce 1907 se Gessner realizuje, společně s jeho bratrem Františkem, v projektu
obytného domu Františka Růžičky (byl pedagogem, školním inspektorem a později i starostou města Valašské Klobouky). Ačkoli dům během let prošel řadou změn a z původního mozaikového lesku se příliš nedochovalo, ponechává si stavba stále určitý odstup od okolní architektury a svou jemnou elegancí dotváří nedílný kolorit městské zástavby ve Valašských Kloboukách.
Psal se rok 1909 a poslední prací Huberta a Františka Gessnerových v jejich rodném městě je projekt valašskokloboucké občanské záložny –
přístavba Besedního domu. Nesporná estetická a řemeslná kvalita práce v detailu však vzala za své a z původní ideji zůstalo málo. Nyní budova spadá pod TJ Sokol a jedna její část slouží jako restaurace Beseda.
Kudy kam?
- Začněte určitě v Turistickém informačním centru na horní straně náměstí Valašských Klobouk, kde dostanete informační materiál s mapkou. (Jste-li tu mimo otvírací dobu, zvládnete to i bez ní podle našeho návodu.)
- Odtud je to jen necelých 200 metrů k Bratmannovu domu, první secesní budově na území ČR.
- V jeho zahradě najdete dobovou stodolu a v ní stálou expozici, věnovanou Gessnerově tvorbě ve Valašských Kloboukách. Užijte i genia loci! Vstupné je zdarma.
- Procházkou pokračujte na náměstí k domu U Slunce (č. p. 177).
- Vážní zájemci si mohou zajít také k domu Františka Růžičky – najdete ho v ulici Československé armády č. p. 249 – v levém spodním rohu náměstí zatočíte doleva, ujdete cca 80 metrů a uvidíte ho na protější straně silnice.
- Po návratu na spodní stranu náměstí je další zastávkou dům Jana Horného (č. p. 189), dnes sloužící jako sídlo městského úřadu.
- Prohlédnout si můžete také budovu občanské záložny (č. p. 40), kde však Gessnerův rukopis vzal rekonstrukcemi za své.
- Poseďte na stylové Gessnerově lavičce, kterou město věnovalo svému rodákovi. Je z ní vidět na poslední tři zmíněné stavby.
- Nechte si dost sil na závěr, čeká vás totiž ještě expozice vyprávějící o tvorbě Huberta Gessnera v dalších městech České republice a v Rakousku. Najdete ji v městském muzeu, v budově Staré radnice uprostřed náměstí. Vstupné je v rámci běžné vstupenky do muzea.
Naše tipy
- Chcete-li se o Gessnerovi dozvědět více, v informačním centru nebo v městském muzeu si zakupte vynikající knižní monografii od místního historika Petra Odehnala s názvem „Hubert Gessner a (nejen) Valašské Klobouky“
- Více o příběhu Huberta Gessnera najdete také zde.
- Poslechněte si rozhovor s historikem Petrem Odehnalem.
Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #valasskeklobucko.
Výlet zpracovali Kristýna a Honza dezainers.
„Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouk je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.“